كیـمیـای محبـت - زمان ظهور، رازى از رازهاى خدا
كیـمیـای محبـت
کیمیا،محبت اهل بیت است

براساس آنچه تاكنون بیان شد این احتمال كه زمان ظهور را تنها خداوند، تبارك و تعالى، مى داند تقویت مى شود و مى توانیم بگوییم: حضرت مهدى (عج) نیز منتظر روزى هستند كه با اذن خداوند حركت نجات بخش خود را آغاز كنند.
اما از برخى دیگر از روایات چنین برمى آید كه خداوند، زمان فرا رسیدن امر فرج را چون بسیارى دیگر از رازهاى آفرینش براى پیامبر خود حضرت محمد(ص)آشكار ساخته و آن حضرت نیز آن را براى وصىّ خود امیر مؤمنان (ع)و ایشان نیز آن را براى فرزندشان امام حسن مجتبى(ع) و... همینطور هر امام براى امام پس از خود آشكار ساخته است. ولى آنها اجازه آشكار ساختن آن را براى دیگران ندارند.
در قسمتى از وصایاى امام صادق(ع)به ابوجعفر محمدبن نعمان، معروف به «مؤمن الطاق»با اشاره به زمان فرا رسیدن امر فرج چنین آمده است:

اى فرزند نعمان! عالم (امام) نمى تواند از همه آنچه كه مى داند، تو را آگاه سازد؛ زیرا آن [زمان] راز خداست كه خداوند آن را به جبرئیل(ع)؛ جبرئیل(ع)آن را به محمد(ص)؛ محمد(ص) آن را به على(ع) ،على(ع) آن را به حسن(ع)؛ حسن(ع) آن را به حسین (ع)؛ حسین(ع) آن را به على(ع)؛ علی(ع) آن را به محمد(ع)؛ و محمد(ع) آن را به دیگرى [امام ششم] عرضه داشته است. پس شتاب مكنید...(1).


همچنین در روایت دیگرى كه از امام محمد باقر(ع)نقل شده آن حضرت در پاسخ یكى از یاران خود كه مى پرسد: «كاش به ما مى فرمودید این امر (ظهور امام مهدى(عج) ) چه زمانى خواهد بود تا به آن خبر شادمان شویم»

مطالبى را بیان مى كنند كه از آنها استفاده مى شود كه ایشان وقت ظهور را مى دانند اما بنابر مصالحى از بیان آن خوددارى مى كنند.(2)

بنابراین در مورد این مطلب كه آیا امام زمان(عج )از زمان ظهور خود آگاه است یا خیر اظهارنظر قطعى و صریحى نمى توان كرد و هر دو احتمال از روایات قابل استفاده است.

سخن آخر این كه براساس روایات قطعى و تردیدناپذیر، وظیفه ما انتظار فرج، نزدیك دیدن ظهور و كسب آمادگى كامل براى فرا رسیدن این روز فرخنده است. بنابراین باید بسیار مواظب بود و اجازه نداد كه اصل موضوع «انتظار فرج»
به عنوان ارزشمندترین سرمایه اعتقادى شیعه با طرح مباحث فرعى و حاشیه اى چون زمان ظهور، نحوه زندگى حضرت در زمان غیبت و... مورد بى توجهى یا كم توجهى قرار گیرد و از وظایف اصلى منتظران در زمان غیبت، غفلت شود.

پاورقى
(1)محمدباقر مجلسى، همان، ج75، ص289، ح2.
(2)ر.ك: محمدبن یعقوب كلینى، همان، ج8، ص362، ح552.

نوع مطلب : انتظار، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ

وقتى سخن از ظهور به میان مى آید احساس دلپذیرى به آدمى دست مى دهد. گویى در فضاى باغى سبز و كنار نهرى جارى نشسته است و به آواز خوش بلبلان گوش مى دهد. آرى
ظهور زیبائى ها و انتشار خوبى ها جان و تن خستگان را نشاط مى بخشد و برق شادى در چشمان امیدواران روشن مى كند.
در این وبلاگ سعی می شود درباره ظهور حضرت مهدى (عج) و آنچه در سایه سار حضور عینى او رخ خواهد داد سخن گوییم
و به تماشاى جمال بى مثالش بى حجاب غیبت مى نشینیم.
امیدوارم از مطالب این وبلاگ در جهت آشنایی بیشتر دیگر هموطنان عزیزم با امام عصر در جامعه بهره ببرید.
التماس دعا
با تشکر

مدیر وبلاگ : منتظر
پیوندهای روزانه
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

كد نوحه

كد مداحی


                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic