كیـمیـای محبـت - بنیادهای سیاسی جنبش صهیونیسم مسیحی و انگاره موعود گرایی
كیـمیـای محبـت
کیمیا،محبت اهل بیت است

بنیادهای سیاسی جنبش صهیونیسم مسیحی و انگاره موعود گرایی

مقدمه معاونت پژوهش


حقیقت اصیل ترین، جاودانه ترین و زیباترین راز هستی و نیاز آدمی است که سلسله مومنان و عالمان صادق چه جانها که در راه آن نباخته، و جاهلان و باطل پرستان چه توطئه ها و ترفندها که برای محو و مسخ آن نساخته اند. چه تلخ واقعیتی است مظلومیت حقیقت، و چه شیرین حقیقتی است این واقعیت که در مصاف همیشگی حق و باطل، حق سربلند و سرفراز است و باطل از بین رفتنی و نگونسار. این والا و بالانشینی حقیقت، گذشته از سرشت حق، وام دار کوشش های خالصانه و پایان ناپذیر حقیقت جویانی است که در عرصه نظر و عمل کمر همت محکم بسته و از دام و دانه دنیا رسته اند، و در این میان، نقش و تاثیر ادیان و پیامبران الهی، و به ویژه اسلام و پیامبر اکرم و جانشینان بر حق و گرامی او، برجسته ترین است.
دانشمندان نام او را شیعه رسالت خطیر و بی نظیر خویش را بهره گیری از عقل و نقل و غوص در دریای معارف قرآن و برگرفتن گوهر ناب حقیقت از سیره آن پیشوایان و عرضه آن به عالم بشری و دفاع جانانه در برابر هجوم ظلمت پرستان حقیقت گریز دانسته و در این راه دیده ها سوده و جان ها فرسوده اند. اکنون در عصر بحران معنویت که دشمنان حقیقت
و آدمیت هر لحظه با تولید و انتشار فزون از شمار آثار نوشتاری و دیداری و به کارگیری انواع ابزارهای پیشرفته سخت افزاری و نرم افزاری در عرصه های گوناگون برای سیطره بر جهان می کوشند، رسالت حقیقت خواهان و اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی به ویژه عالمان دین، بس عظیم تر و سخت دشوارتر است.
در جهان تشیع، پژوهشگران حوزوی در علوم فلسفی و کلامی، تفسیری و حدیثی، فقهی و اصولی و نظایر آن کارنامه درخشانی دارند، و تاملات ایشان بر تارک پژوهش های اسلامی می درخشد. در زمینه علوم طبیعی و تجربی و فناوریهای جدید نیز پژوهشگران ما تلاش های چشمگیر کرده، گام هایی نویدبخش برداشته و به جایگاه درخور خویش در جهان نزدیک شده اند، و می روند تا با فعالیت های روز افزونشان مقام شایسته خویش را در صحنه علمی بین المللی بازیابند. ولی در قلمرو پژوهش های علوم اجتماعی و انسانی تلاش های دانشمندان این مرز و بوم آنگونه که شایسته نظام اسلامی است به بار ننشسته و آنان گاه به ترجمه و اقتباس نظریات دیگران بسنده کرده اند. در این زمینه کمتر می توان رد پای ابتکارات و به ویژه خلاقیت های برخاسته از مبانی اسلامی را یافت و تا رسیدن به منزلت مطلوب راهی طولانی و پرچالش در پیش است. از این روی، افزون بر استنباط، استخراج، تفسیر و تبیین آموزه های دینی و سازماندهی معارف اسلامی، کاوش در مسائل علوم انسانی و اجتماعی از دیدگاه اسلامی و تبیین آنها از مهم ترین اهداف و اولویت های موسسات علمی به ویژه مراکز پژوهشی حوزه های علمیه است.

10

بقیه متن در ادامه مطلب

موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی در پرتو تاییدات رهبر کبیر انقلاب اسلامی و حمایت های بی دریغ خلف صالح وی، حضرت آیت الله خامنه ای «مدظله العالی» از آغاز تاسیس بر اساس سیاست ها و اهداف ترسیم شده از سوی حضرت آیت الله محمد تقی مصباح یزدی «دامت برکاته» به امر پژوهش های علمی و دینی اهتمام داشته و در مسیر برآوردن نیازهای فکری و دینی جامعه، به پژوهش های بنیادی، راهبردی و کاربردی پرداخته است. معاونت پژوهش موسسه برای تحقق این مهم، افزون بر برنامه ریزی و هدایت دانش پژوهان و پژوهشگران، در زمینه ی نشر آثار محققان نیز کوشیده و بحمدالله تاکنون آثار ارزنده ای را در حد توان خود به جامعه اسلامی تقدیم کرده است.
کتاب پیش روی، پژوهشی است در قلمرو کلام سیاسی که با تلاش پژوهشگر ارجمند حجت الاسلام جناب آقای محسن قنبری نگارش یافته است. هدف اصلی نویسنده بررسی تطبیقی منجی گرایی در اسلام و جنبش صهیونیسم مسیحی و برجسته کردن بنیادهای سیاسی این جنبش در استفاده ابزاری از آموزه های دینی است. معاونت پژوهش از مولف محترم و جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای محمدجواد نوروزی که با نظارت، مطالعه و ارائه نظرهای سودمندشان، بر اتقان و غنای آن افزوده اند، صمیمانه سپاس گزاری می کند و توفیق روزافزون ایشان را از خداوند متعال خواستار است.
معاونت پژوهش
موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی

11

مقدمه


طرح هر نوع دکترین نظری درباره فرجام جهان و سرنوشت بشر برای رسیدن به جامه آرمانی، نشان می دهد که نیازهای آدمیان در وضعیت موجود جهان برآورده نشده است. به همین دلیل، بشر همیشه برای رسیدن به آرزوهای خود، به دگرگونی نیاز دارد تا به نقطه ای برسد که آن را «اتوپیا» یا «مدینه فاضله» می نامند. پیش بینی مدینه فاضله در ادیان گوناگون و طرح هایی که آرمان شهرهای الهی را شکل می دهند، مایه امیدواری بشر رنج کشیده و اثبات کننده ناتوانی مدعیان الحاد و هواداران اندیشه «مرگ خدا» در زندگی سکولار غربی است.
جنبش صهیونیسم با استفاده ابزاری از مفهوم «منجی موعود»، به ملت سازی و هویت بخشی به قوم یهود در قالب فرهنگی و سپس سیاسی پرداخت و با طرحی از پیش تعیین شده توانست یهودیان زیادی را از سرتاسر جهان به سرزمین موعود یهود، فلسطین، بکشاند و وعده الهی را برای تشکیل دولت اسرائیل تحقق بخشد. صهیونیسم که شاخه سیاسی یهود به شمار می رود، با تلاش امپریالیسم یهود در سده های نوزدهم و بیستم به وجود آمد و توانست بر یهودیان پراکنده در جهان و بخشی از مسیحیت

13


اثر بگذارد. یکی از مهم ترین عوامل در این زمینه، واکنش گریز از اسطوره «سامی ستیزی» مسیحیان بود که برای تبیین آن، جنگ هیتلر بر ضد یهودیان و کشتار آنان و راه اندازی کوره های یهودی سوزی مثال زده می شد. در پی واکنش های برخاسته از توهم جنایت فراوان نازی ها در حق یهودیان، دو وصیت دیگر نیز به وصیت های ده گانه مسیح افزوده شد:
«دشمن سامی ها نباش» و «باید با هر کس که در برابر سامی هاست، دشمن باشی». " 1 ".
بر این اساس، مسیحیان مخالف صهیونیسم، یهودیان غیر صهیونیست و حتی اعراب که خود سامی نژادند، به سامی ستیزی متهم اند. در این میان، عده ای از مسیحیان که نمی خواستند به نازیسم یا سامی ستیزی متهم شوند، به سمت حمایت از صهیونیسم کشیده شدند و جنبش «صهیونیسم مسیحی» را در جهان پدید آوردند که صبغه مذهبی- سیاسی داشت.
صهیونیسم برای رسیدن به اهداف سیاسی خود که آن را در قالب حوادث محتوم آینده پیش گویی کرده است، برای ایجاد الفت هرچه بیشتر با مسیحیت، به تحریف کتاب مقدس و برخی اصول مسلم تاریخی در کشورهای غربی از جمله آمریکا و انگلیس دست زده است. برای نمونه، با تکذیب نقش یهودیان در به صلیب کشیدن عیسی، آن را خطای همه بنی آدم دانستند. با کمی دقت در سخنان سیاستمداران آمریکایی به ویژه پس از حادثه یازده سپتامبر 2001، به ائتلاف برخی

پاورقی

14


جریان های مسیحی و صهیونیستی بر ضد جهان اسلام می توان پی برد. نومحافظانه کاران آمریکایی در به کار بردن تعبیرهایی چون «محور شرارت»، «جبهه خیر و شر»، «سرزمین موعود» و «جنگ صلیبی» و طرح مباحث آخرالزمانی " 1 ". در ادبیات شفاهی و مکتوب خود از تعبیرهای موجود در عهد عتیق (سفر دانیال) و عهد جدید (سفر مکاشفات یوحنا) الهام گرفته اند. عبارت «محور شیطان» نیز به نزدیک شدن جنگ خیر و شر آرماگدون اشاره دارد که بر اساس پندارهای آمریکا و اسرائیل، آنها سردمداران جبهه خیر و کشورهای خاورمیانه، محور شرارت هستند.
یهودیان همواره می کوشند این فکر را به جامعه مسیحی بقبولانند که بازگشت مسیح، به استقرار کامل یهودیان در فلسطین و بنای دوباره معبد سلیمان بستگی دارد و هرچه آمال یهود زودتر تحقق یابد، به همان میزان، بازگشت مسیح تعجیل خواهد شد. شاید حضور فعالانه صهیونیسم در عراق نیز تلاشی برای تحقق بخشیدن به آرمان سرزمین موعود از نیل تا فرات باشد. با توجه به نزدیک شدن پایان دوران از نظر مسیحیان صهیونیست و فراهم شدن زمینه های ظهور مسیح، این جنبش در حال برنامه ریزی برای جنگی هولناک و برخوردی خونین بین تمدن غرب؛ نماد خیر و تمدن اسلام؛ نماد شر است. ساموئل هانتینگتون نظریه سیاسی «برخورد تمدن ها» را بر همین اساس پایه گذاری کرد.
به جز اینها، صهیونیسم، اسلام سیاسی را رقیب جدی خود می پندارد و

پاورقی

15


برای مبارزه با این حریف قدرتمند، به یارگیری جهانی دست زده است که ائتلاف با جنبش صهیونیسم مسیحی، نمونه برجسته آن به شمار می رود.
کم رنگ شدن معنویت در جامعه های انسانی و گسترش بحران هویت و معنا در عصر جهانی شدن و تاکید ادیان و مکتب های مختلف بر نزدیک شدن نشانه های ظهور منجی موعود، مستضعفان جهان را به نزدیک شدن صبح امید و امنیت، امیدوارتر ساخته است. در این میان، صهیونیسم سیاسی، به ویژه جنبش نوپیدای صهیونیسم مسیح، یکی از مدعیان زمینه ساز برای ظهور حضرت مسیح است. به همین دلیل، بررسی درستی یا نادرستی ادعاهای این جنبش و پیوند اقدامات آن با اهداف سیاسی اش، به ویژه تاکید سیاسی جنبش یادشده بر منجی گرایی، ضرورت دارد.
در این زمینه، پژوهش هایی پراکنده انجام شده است. یکی از آثار نسبتا جامع درباره شکل گیری و توسعه یهود صهیونیسم کتاب ریشه های بحران در خاورمیانه (1377) اثر حمید احمدی، به شمار می رود. نویسنده در این کتاب، به دعاوی تاریخی و مذهبی صهیونیسم در مورد فلسطین، تاثیر قدرتهای استعماری اروپا و بورژوازی یهود در زایش صهیونیسم، شکل گیری و دیپلماسی صهیونیسم، ناسیونالیسم غرب، جدایی کشورهای عربی از امپراتوری عثمانی، سیر تاریخی استقرار یهودیان در فلسطین و تاسیس اسرائیل به دست صهیونیست ها پرداخته است. چاپ اول این کتاب در سال 1368 منتشر شده و طبیعی است به بحث های جدیدی چون صهیونیسم یهودی و مسیحی نپرداخته باشد. دو اثر دیگر در این موضوع، مسیحیت صهیونیست و بنیادگرای آمریکا و مسیح یهودی و

16


فرجام جهان (1383) نوشته رضا هلال، نویسنده عرب است که به زمینه شکل گیری، اهداف و برنامه های جنبش مسیحیت صهیونیستی در غرب، به ویژه ایالات متحده امریکا می پردازد. نویسنده در آثار خود، بعد دینی و مذهبی این جنبش را برجسته کرده و مدعی است تحلیل «حمایت استراتژیک غرب از اسرائیل» که روشن فکران عرب مطرح می کنند و افکار عمومی اعراب درباره «تاثیر لابی یهودی» در تصمیم گیری ها و حمایت آن از یهودیان، ساده لوحانه و کوته بینانه است. به باور وی این پیوند بیش از اینکه سیاسی باشد، از خاستگاه فرهنگی دین یهود برمی خیزد.کتابهای هلال، به مباحث جدیدتر از جمله بنیادگرایی صهیونیسم مسیحی پرداخته، ولی چون به ریشه های صهیونیسم به معنای عام خود اشاره نکرده است، جامع نیست.
برخی کتاب ها نیز به صورت غیر مستقیم به این بحث مربوط می شوند که از جمله می توان به کتاب سازمانهای یهودیان امریکا و اسرائیل (1382) اثر لی اوبرین " 1 ". اشاره کرد. نویسنده در این کتاب، به نفوذ و گسترش فرهنگ یهودی در امریکای مسیحی و تشکیل سازمان ها و نهادهای کلیدی در آنجا می پردازد که هم گرایی دو آیین را در پی دارد. اوبرین، با وجود اینکه به عنوان «مسیحیت صهیونیست» تصریح ندارد، بحث هایی را مطرح می کند که نشان دهنده روند حمایت مسیحیان امریکا از یهودیانی است که طبقه متوسط جامعه آمریکا را تشکیل می دهند. مقاله های مختلفی نیز درباره صهیونیسم

پاورقی

17


به طور عام، و صهیونیسم مسیحی به طور خاص، وجود دارد که به بعدی از ابعاد این جنبش اشاره کرده اند. موضوع و شیوه بحث پژوهش حاضر، جدید و ساختار آن نیز تطبیقی است که پیش از این کاری صورت نگرفته است که بتواند فتنه مسیحیان صهیونیست در اوضاع فعلی و استفاده ابزاری آنان از دکترین منجی گرایی را دقیق ارزیابی کند.
با توجه به مباحث پیش گفته، هدف های این پژوهش عبارت اند از: آشکار ساختن زوایای پنهان صهیونیسم سیاسی در عرصه بین الملل، بررسی عملکرد جنبش صهیونیسم مسیحی، یافتن حلقه های پیوند صهیونیسم مسیحی با امپریالسم یهود، ترسیم نسبت میان فساد انگیزی عالم گیر یهود در آخرالزمان و چشم انداز موعود گرایی.
پرسش هایی که در پی پاسخ دهی به آنها هستیم عبارت اند از:
بین ادعاهای جنبش سیاسی صهیونیسم مسیحی با آموزه های موعود گرایی در سنت یهودی- مسیحی چه نسبتی وجود دارد؟ زمینه های پیدایش صهیونیسم به منزله یک جنبش سیاسی چیست؟ بنیادهای سیاسی و فرایند پیوند بین مسیحیت و صهیونیست با توجه به تضادهای بنیادین در باورها چیست؟ اقدامات و عملکرد صهیونیسم مسیحی در سده گذشته چه بوده است؟ آثار عملکرد صهیونیسم مسیحی بر جهان کنونی چیست؟
در پاسخ به این پرسش ها می توان گفت کارکردهای جنبش سیاسی صهیونیسم مسیحی، نسبت مستقیمی با آموزه های دینی ندارد و این جنبش با استفاده ابزاری از آموزه های موعودگرایانه موجود در سنتهای یهودی- مسیحی می کوشد به اهداف سیاسی و اقتصادی خویش برسد.

18


این پژوهش با روش توصیفی- تحلیل و به کار گرفتن نظریه «واقع گرایی» انتقادی نگاشته شده است.
فصل اول به پیدایش و تطور تاریخی صهیونیسم به منزله شاخه فرهنگی یهود و به دنبال آن، شکل گیری صهیونیسم سیاسی می پردازد. فصل دوم از ظهور جنبش سیاسی- مذهبی صهیونیسم مسیحی سخن می گوید که توانسته است میان صهیونیسم و مسیحیت، پیوندی عمیق برقرار کند. در این فصل، ریشه های سیاسی و دینی این پیوند و گسترش هژمونی امپراطوری یهود در سراسر جهان به ویژه آمریکا، اروپا و خاورمیانه بررسی می شود. فصل سوم، به دکترین منجی گرایی می پردازد که کلید فهم ادعاهای دینی یهود برای توجیه اشغال فلسطین است. بررسی انگاره منجی گرایی در جنبش صهیونیسم مسیحی و نقد آن با رویکرد منجی گرایانه اسلام، با توجه به دو حوزه عمل و نظر، از مباحث اصلی این فصل است.
پژوهش در پایان به این جمع بندی می رسد که صهیونیسم بین الملل با گسترش سلطه خود در خاورمیانه که برای تحقق سرزمین موعود و دامن زدن به فساد هرچه بیشتر می کوشد شرایط پایان تاریخ را رقم بزند. این وضعیت برای ما مسلمانان نیز اعلان کننده این خبر است که واپسین لحظه های انتظار به سر می آید و تا ظهور مهدی چندگامی بیش باقی نمانده است.نوع مطلب : انتظار، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ

وقتى سخن از ظهور به میان مى آید احساس دلپذیرى به آدمى دست مى دهد. گویى در فضاى باغى سبز و كنار نهرى جارى نشسته است و به آواز خوش بلبلان گوش مى دهد. آرى
ظهور زیبائى ها و انتشار خوبى ها جان و تن خستگان را نشاط مى بخشد و برق شادى در چشمان امیدواران روشن مى كند.
در این وبلاگ سعی می شود درباره ظهور حضرت مهدى (عج) و آنچه در سایه سار حضور عینى او رخ خواهد داد سخن گوییم
و به تماشاى جمال بى مثالش بى حجاب غیبت مى نشینیم.
امیدوارم از مطالب این وبلاگ در جهت آشنایی بیشتر دیگر هموطنان عزیزم با امام عصر در جامعه بهره ببرید.
التماس دعا
با تشکر

مدیر وبلاگ : منتظر
پیوندهای روزانه
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

كد نوحه

كد مداحی


                    
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو