كیـمیـای محبـت - مطالب مهر 1389
كیـمیـای محبـت
کیمیا،محبت اهل بیت است
 یکی از پرسش‌های مطرح دربارة امام مهدی(عج) این است که آیا آن حضرت در دوران غیبت یاران و همراهانی دارد یا خیر؟ در پاسخ این پرسش باید گفت: از برخی روایات و سخنان دانشوران بزرگ شیعه چنین برمی‌آید که در این دوران، گروه‌های برگزیده‌ای از مؤمنان راستین، مسئولیت یاری امام عصر(ع) و انجام دستورهای ایشان را برعهده دارند.

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
 ... پس چون قیام کند جمع می‌شوند به سوی او یارانش، که به شمار اصحاب بدر و اصحاب طالوتند و ایشان 313 نفرند که همة آنها شیرانی هستند که از کمین‌گاه‌های خود بیرون آیند مانند پاره‌های آهن اگر ایشان اراده کنند که کوه‌های سخت را از جا بکنند هر آینه آنها را از جاهای خود می‌کنند، پس ایشانند کسانی که به یگانگی، خدا را پرستش می‌کنند.

بقیه در ادامه مطلب
این مقاله برای من خیلی جالب بود به جهت اینکه اسامی همه 313 نفر رو  از زبان حضرت علی(ع) نوشته دوستانی که مایلند میتونند در ادامه مطلب این مقاله را بخوانند


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
 بر اساس برخی روایات اسلامی، گروهی از مردم جزو «ابدال» هستند؛ یعنی آنهایی كه هرگز زمین از وجود پر بركتشان خالی نمی‌ماند. بدین جهت، برخی می‌پرسند اینان چه كسانی هستند، چند نفرند، از كدام شهر و دیارند، ویژگی‌های آنان كدام است، در كجا زندگی می‌كنند، و آیا در زمان غیبت امام مهدی(ع) نقشی دارند یا خیر؟

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب


نوع مطلب : انتظار، 
برچسب ها :
 آیا یاری امام عصر(ع) كه خود مظهر قدرتِ یزدان و مظهر سیطره و چیرگی خدای جبار است، از طرف ما بندگانِ ضعیف امكان پذیر است؟
از برترین اقسام یاری امام زمان(ع)، دعا در تعجیل فرج آن حضرت است و بدیهی است كه از شرایط استجابت دعا، تقوا است.
بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب


نوع مطلب : انتظار، 
برچسب ها :
1389/07/27 :: نویسنده : منتظر

«رجال الغیب» اصطلاحی عرفانی است كه در چهار معنا به كار رفته:
1. به انسان‌هایی اطلاق می‌شود كه از چشمان مردمان پنهان هستند،
2. مردانی از جنیان مؤمن و صالح،
3. گروهی كه علم و رزق خود را از طریق محسوس و عادی كسب نمی‌كنند بلكه روزی و علم را از غیب می‌گیرند،
4. كسانی كه زیر مجموعه انبیا و اولیای الهی، و در زمان ما زیر مجموعة حضرت ولی الله الاعظم، امام‌زمان(ع) هستند و به دستور ایشان رفتار می‌كنند.
«ابن عربی» تأكید دارد كه آنها در هر دوره، ده نفر هستند.


ویژگی‌های رجال الغیب

برخی از صفات آنها بدین شرح است:
1. اهل خشوع‌اند و آهسته سخن می‌گویند، زیرا در همه حالات تجلی رحمان بر آنها غلبه دارد:
صداها در مقابل خدای رحمان خاشع می‌گردد و جز صدایی آهسته نمی‌شنوی.1

2. از چشم مردمان پنهان هستند و تنها حضرت حق است كه آنها را می‌شناسد. او شاهد آنهاست و زیر زمین و آسمان از نگاه و شناخت دیگران نهانند.

3. فقط خدای سبحان را می‌خوانند.

4. مصداق این آیة شریفه هستند كه می‌فرماید: «بندگان خدای رحمان  كسانی‌اند كه روی زمین به نرمی گام برمی‌دارند و چون نادانان ایشان را طرف خطاب قرار دهند با ملایمت پاسخ می‌دهند».2

5. روش آنها حیاء است، به حدی كه از كسی كه در هنگام سخن، صدایش بلند می‌شود و رگ گردنش از غضب باد می‌كند، تعجب می‌كنند. دلیل این تعجب این است كه حال جذبه چنان بر آنها غلبه دارد كه تصور می‌كنند كه این تجلی كه موجب خشوع و حیا‌ می‌شود برای همگان حاصل است.

آنها وقتی می‌بینند كه قرآن دستور صریح داده است كه صدای خود را نزد پیامبر اكرم(ص) بالا نبرید و فرموده: « ای مؤمنان، صدایتان را بلندتر از صدای پیامبر مكنید و همچنان‌كه گروهی از شما با گروهی دیگر بلند سخن می‌گویید، با او با صدای بلند سخن مگویید، مبادا بی آنكه بدانید كرده‌هایتان تباه شود».3

وقتی چنین است كه ما از بالا بردن صدای خود بر صدای پیامبر اكرم(ص) نهی شده‌ایم و این موجب تباهی كردار ما می‌شود، در حالی كه آن حضرت پیامبر خدا و مبلغ دستورات الهی است، پایین آوردن صدا در هنگام شنیدن قرآن و خواندن دعا از تأكید بیشتری برخوردار است. این مقام رجال الغیب است كه عالم را محضر خداوند می‌دانند و همواره صدایشان آهسته است و ادب و خشوع را محضر الهی رعایت می‌كنند. زیرا آنها به این آیة قرآن ایمان دارند كه «مگر ندانسته كه خدا می‌بیند».4

آن كس كه می‌داند كه همواره در منظر و مأوای الهی است جز حیاء و خشوع و سخن بر اساس آداب چه رفتاری دارد؟ و رجال الغیب در نهایت حیاء و خشوع و رعایت آداب و سخن گفتن بسنده هستند.

6. رجال الغیب در مقابل رجال الظاهر قرار دارند. رجال الظاهر، مردان الهی هستند كه كمر به امر الهی بسته‌اند و در ظاهر و باطن به خدا دعوت می‌كنند.  رجال الغیب نیز دو ظهور دارند:

الف) مردان الهی كه در عالم ارواح سیر می‌كنند و فقط برای خداوند متعال ظاهرند و فقط خداوند متعال و امام كامل آنها را می‌شناسند. آنها از دیدگان مخلوقات پنهان هستند.

ب) مردان الهی كه در عالم شهادت جولان می‌دهند و در عالم اعلی ظاهرند. پس در مجموع رجال غیب ظهور دارند، اما از عامه مردم پنهانند.

7. رجال الغیب به دلیل اینكه مستقیماً حقایق را شهود می‌كنند، بدون اینكه دچار اشتباه شوند، معانی و حقیقت آن را ادراك می‌كنند. آنها صاحب كشف هستند و هر صاحب كشفی نیز از آنها  استفاده می‌كند و رجال الغیب هستند كه اخبار اصحاب كشف و مؤمنان خالص را در جهان منتشر می‌كنند و احوال آنها را به جماعتی كه اهلیتش را دارند می‌شناسانند.

به این دلیل آنها به منزله وزرا و مأموران امام زمان(ع) هستند كه به رفع حوائج معنوی و الهی مردم قیام می‌كنند، اما نه به گونه‌ای كه شناخته شوند و دیگران آنها را بشناسند.5

سیر آنها در جهان نیز به همین منظور است تا چه دستوری رسد و چه  مأموریتی بر دوش داشته باشند. آنها خود را دربست در اختیار فرامین الهی قرار داده‌اند تا چه دستور داده شود و چه سیری برای آنها معین شود.

روشن است كه این افراد و روش زندگانی و سیر زمانی آنها برای ما مكشوف نیست و بلكه در نهایت پوشیدگی است و آنها هیچ‌گاه ادعا نمی‌كنند كه رجال الغیب هستند بلكه هیچ ادعایی ندارند كه در حدیث قدسی آمده است:
دوستان من زیر جبة من هستند و به جز من كسی آنها را نمی‌شناسد.6

 و اگر كسی ادعا داشته باشد كه جزء رجال الغیب است همین ادعا نشانة دروغ‌ بودن مدّعای اوست.


پی‌نوشت‌ها:

1. سورة طه(20)؛ آیة ‌108.
2. سورة فرقان (25)؛ آیة 63.
3. سورة حجرات (49)، آیة 2.
4. سورة علق(96)، آیة 14
5. برای پاسخ به این پرسش از فتوحات المكیه ابن عربی، ج 2، صص 11ـ 12 و ج 3، صص 331 ـ 328 استفاده شده است.
6. حاجی سبزواری، ملاهادی، حدیث قدسی، شرح الاسماء‌الحسنی، ج 3، ص 4.
نوع مطلب : انتظار، 
برچسب ها :
1389/07/25 :: نویسنده : منتظر
بسم الله الرحمن الرحیمآن گاه
كه درهاى آسمان گشوده شد
و پرتوى از نور رخشان امامت بر زمین تابید، مژده اى شادی بخش، دلهاى زمینیان را فراگرفت وتاریكناى سلطه گرى وهواپرستى، با زایش رهبرى ربّانى ورهاننده، به رسوایى افتاد.    
یازدهم ذى القعده سال148 هجرى كه امام رئوف ما زاده شد،
 وعلى بن موسى الرضا علیه السلام
به عنوان سرچشمه اى از نیكى ومهربانى وهدایت رخ نمود،
 پناهگاهى پدید آمد كه خدا پرستان
 را در خود گرد آورد.
زاد روز آن رهبر هشتمین بر شیفتگان حضرتش خجسته باد.


ادامه مطلب


نوع مطلب : فرهنگی، 
برچسب ها :
1389/07/24 :: نویسنده : منتظر
 از دیگر صفت‌های یاوران مهدی (ع)، قلب قوی و پولادین آنهاست كه از آنها در روایت‌های مختلف به پاره‌ای آهن یاد شده است: در زمان ظهور حضرت مهدی (ع) پرچم‌های سیاه از جانب شرق خواهد آمد كه بر گرد آنها افرادی هستند با دل‌هایی همچون پاره‌های آهن سخت و محكم.بقیه در ادامه مطلب
ادامه مطلب


نوع مطلب : انتظار، 
برچسب ها :
1389/07/22 :: نویسنده : منتظر
 در دوران غیبت كبرا تشرّف یافتن به خدمت آن حضرت، نه تنها امری بدیهی نیست كه امری ساده و مطابق عادت نیز نمی‌نماید. به همین علّت ادّعای تشرّف، گذشته از آنكه از منظر شرع، امری غیرمجاز تلقّی شده؛ از دیدگاه عالمان شیعی نیز امری سخت مشكل و بعیدالحصول خوانده شده است. امّا با این همه می‌دانیم كه در طول تاریخ گه‌گاه برای شماری از بزرگان حوزة معرفت چنین ادّعایی شده است و به ویژه در دوران متأخّر، اخباری از تشرّفات اینان به محضر ولیّ عصر(ع) به دست داده‌اند.
 

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
 انسان در هر زمان و مکان و در هر شغل و کسبی، می‌تواند به گونه‌ای پاک و صالح باشد که از اوتاد زمین و از وسائط فیض میان حضرت مهدی(ع) و مردم گردد. محمد علی مردی کاسب و گمنام بود و در دزفول زندگی می‌کرد. شغلش بافندگی و محل کارش دکّان کوچکی بود که هم در آن کار می‌کرد و هم زندگی می‌نمود. او آن چنان ساده و عادی می‌زیست که کسی معنویت و بزرگواری اش را باور نمی‌کرد و نمی‌دانست که او یکی از وسائط فیض بین حضرت ولی عصر(ع) و خلق است تا اینکه

بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   
درباره وبلاگ

وقتى سخن از ظهور به میان مى آید احساس دلپذیرى به آدمى دست مى دهد. گویى در فضاى باغى سبز و كنار نهرى جارى نشسته است و به آواز خوش بلبلان گوش مى دهد. آرى
ظهور زیبائى ها و انتشار خوبى ها جان و تن خستگان را نشاط مى بخشد و برق شادى در چشمان امیدواران روشن مى كند.
در این وبلاگ سعی می شود درباره ظهور حضرت مهدى (عج) و آنچه در سایه سار حضور عینى او رخ خواهد داد سخن گوییم
و به تماشاى جمال بى مثالش بى حجاب غیبت مى نشینیم.
امیدوارم از مطالب این وبلاگ در جهت آشنایی بیشتر دیگر هموطنان عزیزم با امام عصر در جامعه بهره ببرید.
التماس دعا
با تشکر

مدیر وبلاگ : منتظر
پیوندهای روزانه
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

كد نوحه

كد مداحی


                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic