كیـمیـای محبـت - مطالب آذر 1389
كیـمیـای محبـت
کیمیا،محبت اهل بیت است
 ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور آزادگان این متن زیبا رو به تقدیم میکنم :

ای ماه خون، بار دیگر از راه میرسی و با نسیم گرم كربلایی، قصه آلاله های سرخ را به گوش جان می رسانی. دوباره سكوت تاریخ را در هم می شكنی و بغض ناله را از تنگنای حنجره ها آزاد می كنی. بار دیگر از راه میرسی و برف سكوت را با آفتاب عشقی كه بر آسمان سینه داری، آب می نمایی و آن را به اقیانوس خروشان فریاد می رسانی! ای ماه خدا! قدومت گرامی.

نوع مطلب :
برچسب ها :

براساس آنچه تاكنون بیان شد این احتمال كه زمان ظهور را تنها خداوند، تبارك و تعالى، مى داند تقویت مى شود و مى توانیم بگوییم: حضرت مهدى (عج) نیز منتظر روزى هستند كه با اذن خداوند حركت نجات بخش خود را آغاز كنند.
اما از برخى دیگر از روایات چنین برمى آید كه خداوند، زمان فرا رسیدن امر فرج را چون بسیارى دیگر از رازهاى آفرینش براى پیامبر خود حضرت محمد(ص)آشكار ساخته و آن حضرت نیز آن را براى وصىّ خود امیر مؤمنان (ع)و ایشان نیز آن را براى فرزندشان امام حسن مجتبى(ع) و... همینطور هر امام براى امام پس از خود آشكار ساخته است. ولى آنها اجازه آشكار ساختن آن را براى دیگران ندارند.
در قسمتى از وصایاى امام صادق(ع)به ابوجعفر محمدبن نعمان، معروف به «مؤمن الطاق»با اشاره به زمان فرا رسیدن امر فرج چنین آمده است:

اى فرزند نعمان! عالم (امام) نمى تواند از همه آنچه كه مى داند، تو را آگاه سازد؛ زیرا آن [زمان] راز خداست كه خداوند آن را به جبرئیل(ع)؛ جبرئیل(ع)آن را به محمد(ص)؛ محمد(ص) آن را به على(ع) ،على(ع) آن را به حسن(ع)؛ حسن(ع) آن را به حسین (ع)؛ حسین(ع) آن را به على(ع)؛ علی(ع) آن را به محمد(ع)؛ و محمد(ع) آن را به دیگرى [امام ششم] عرضه داشته است. پس شتاب مكنید...(1).


همچنین در روایت دیگرى كه از امام محمد باقر(ع)نقل شده آن حضرت در پاسخ یكى از یاران خود كه مى پرسد: «كاش به ما مى فرمودید این امر (ظهور امام مهدى(عج) ) چه زمانى خواهد بود تا به آن خبر شادمان شویم»

مطالبى را بیان مى كنند كه از آنها استفاده مى شود كه ایشان وقت ظهور را مى دانند اما بنابر مصالحى از بیان آن خوددارى مى كنند.(2)

بنابراین در مورد این مطلب كه آیا امام زمان(عج )از زمان ظهور خود آگاه است یا خیر اظهارنظر قطعى و صریحى نمى توان كرد و هر دو احتمال از روایات قابل استفاده است.

سخن آخر این كه براساس روایات قطعى و تردیدناپذیر، وظیفه ما انتظار فرج، نزدیك دیدن ظهور و كسب آمادگى كامل براى فرا رسیدن این روز فرخنده است. بنابراین باید بسیار مواظب بود و اجازه نداد كه اصل موضوع «انتظار فرج»
به عنوان ارزشمندترین سرمایه اعتقادى شیعه با طرح مباحث فرعى و حاشیه اى چون زمان ظهور، نحوه زندگى حضرت در زمان غیبت و... مورد بى توجهى یا كم توجهى قرار گیرد و از وظایف اصلى منتظران در زمان غیبت، غفلت شود.

پاورقى
(1)محمدباقر مجلسى، همان، ج75، ص289، ح2.
(2)ر.ك: محمدبن یعقوب كلینى، همان، ج8، ص362، ح552.

نوع مطلب : انتظار، 
برچسب ها :

قرآن كریم، چشمه زلال ناب ترین معارف الهى و ماندگارترین حكمت ها و دانش هاى مورد نیاز بشر است. كتابى است سراسر راستى و درستى كه خبرهاى گذشته و آینده جهان را بیان كرده است و هیچ حقیقتى را فروگذار نكرده است. البته روشن است كه حجم بسیار گسترده حقایق عالم در ژرفاى آیات الهى نهفته است و تنها آن ها كه به عمق معانى آن دست یابند به آن واقعیّات پى خواهند برد و آنان اهل قرآن و مفسران حقیقى آن یعنى پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله وسلم) و خاندان پاك او هستند.

قیام و انقلاب آخرین سفیر الهى از بزرگترین حقایق جهان است كه در آیات فراوانى از قرآن كریم به آن اشاره شده و روایات بسیارى در تفسیر آن آیات نقل گردیده است كه به چند نمونه اشاره مى كنیم:

در سوره انبیاء آیه 105 آمده است:

(وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِى الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرَ أَنَّ الاْرْضَ یَرِثُها عِبادِىَ الصّالِحُونَ)

همانا در زبور پس از ذكر(تورات ) نوشتیم كه زمین را بندگان شایسته ما به ارث خواهند برد.
امام باقر7 فرمود:
مقصود از بندگان شایسته اى كه زمین را به ارث مى برند، امام مهدى و یاران او هستند.
و نیز در سوره قصص آیه 5 مى فرماید:

(وَ نُریدُ اَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِى الاَْرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ اَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثینَ)

و ما اراده كردیم بر مستضعفان زمین، منّت نهیم و آنان را پیشوایان (مردم )و وارثان زمین قرار دهیم.

امام على(ع) فرمود:
مقصود (از مستضعفان) خاندان پیامبرند. خداوند پس از تلاش و رنجشان، "مهدى" این دودمان را برمى انگیزد و آنان را به اوج شكوه و عزت و اقتدار مى رساند و دشمنانشان را به سختى ذلیل مى سازد.

همچنین در بخشى از آیه 86 از سوره هود آمده است:

(... بَقِیَّةُ اللّهِ خَیْرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ)

بقیّة الله براى شما بهتر است اگر مؤمن باشید.


امام باقر(ع) فرمود:
وقتى (امام مهدى(عج)) ظهور كند بر دیوار كعبه تكیه زند و اولین سخنى كه بر زبان جارى كند این آیه است. سپس مى فرماید: "اَنَا بَقِیَّةُ اللّهِ فى اَرْضِهِ وَ خَلیفَتِهِ وَ حُجَّتِهِ عَلَیْكُمْ" من "بقیة الله" در زمین و جانشین او و حجت او بر شما هستم. پس هر كسى بخواهد بر او سلام كند گوید: "اَلسَّلامُ عَلَیْكَ یا بَقِیَّةَ اللّهِ فى اَرْضِهِ".

و در سوره حدید آیه 17 فرموده است:

(اِعْلَمُوا اَنَّ اللّهَ یُحْیِى الاْرْضَ بَعْدَ مَوْتِها قَدْ بَیَّنّا لَكُمُ الاْیاتِ لَعَلَّكُمْ تَعْقِلُونَ)

بدانید خداوند زمین را پس از مرگ آن زنده مى كند. ما آیات (خود) را براى شما بیان كردیم، باشد كه بیندیشید.
امام صادق(ع) فرمود:
"مراد این است كه خداوند زمین را به واسطه عدالت حضرت مهدی(عج) در دوران ظهورش زنده خواهد كرد پس از آن كه به سبب ستم سردمداران گمراهى مرده باشد.

نوع مطلب : انتظار، 
برچسب ها :


درباره وبلاگ

وقتى سخن از ظهور به میان مى آید احساس دلپذیرى به آدمى دست مى دهد. گویى در فضاى باغى سبز و كنار نهرى جارى نشسته است و به آواز خوش بلبلان گوش مى دهد. آرى
ظهور زیبائى ها و انتشار خوبى ها جان و تن خستگان را نشاط مى بخشد و برق شادى در چشمان امیدواران روشن مى كند.
در این وبلاگ سعی می شود درباره ظهور حضرت مهدى (عج) و آنچه در سایه سار حضور عینى او رخ خواهد داد سخن گوییم
و به تماشاى جمال بى مثالش بى حجاب غیبت مى نشینیم.
امیدوارم از مطالب این وبلاگ در جهت آشنایی بیشتر دیگر هموطنان عزیزم با امام عصر در جامعه بهره ببرید.
التماس دعا
با تشکر

مدیر وبلاگ : منتظر
پیوندهای روزانه
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

كد نوحه

كد مداحی


                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic